Dnes je úterý, 18. prosince 2018.
www.vrytmu.cz   // domů

Výroba didgeridoo (yedaki)

Výroba Didgeridoo, šamanských bubnů, hudebních luků, harmonizačních zvonkoher, Happy drum a dalších nástrojů zvuky libé vyluzující, a naši Bytost radostí a energií plnící.

Je pro mě důležité uchopit své Myšlenky a Energii Tvoření, a vlastními rukami jim dát Tvar v tomto krásném Světě plném vůní, dotyků, barev, zvuků a lásky. Pro Tvoření Přirozené Hudby je důležité mít hudební nástroje, jež jsou z prvotního tvaru Myšlenky následně s láskou vyrobeny lidskou rukou. Rukou, jež osvobodí tvar a zvuk nástroje ze surového přírodního materiálu a dá mu vlastní krásnou Duši. Nástroje z přírodních materiálů, takto Stvořené, nesou Otisk svého stvořitele, jsou  Svobodné a s vlastním osobitým Zvukem, jež v nich dříme a čeká na objevení  a projevení se.

Osobně mám rád nástroje, jež mají jako lidská bytost své narození na tento svět, svou dokonalost, své jméno a své předurčení. Lidskou rukou vyrobené nástroje mohou pomoci oživit naše Těla, Duši i Ducha. Nepravidelnost, nehomogenita, nestrojovost, nepřesnost a hudební nesterilita každého jedninečného kusu, a přirozené jejich ladění, jim dává barevnost, bohatost tónů a přirozený projev hudebně-matematických neměnných zákonů Tvoření. Dává jim moc uvést jejich vibracemi do Souladu naše bunky, naše těla, naši energetiku.

Jarek Galáš

Výroba didgeridoo

Prioritou výroby jsou zejména dlouhá a delší didgeridoo v délkách od 160 cm do 250 cm, didgeridoo pro hudební experimentátory a didgeridoo konstruovaná a vybíraná pro muzikoterapeutické účely. Není ovšem vyrobit strojový typ, určený pro jeden účel. Každý z nás je vibrační Originál, ke kterému lze najít originální zvukový Klíč. Didgeridoo a jejich silné vibrace mohou otevřít nové možnosti Vaší hry a nalézt další vrstvy hlubokého magického světa mocného zvuku a vibrací. Didgeridoo pro koncertní hráče při správné konstrukci umožňují i neomezenou hru veškerých paralerních technik a i pro pokročilejší začátečníky jsou přátelská. Chci se zabývat výrobou didgeridoo z tvrdých dřev, jež mě osobně více oslovují. Ovšem každé dřevo má své kouzo, svoji barvu zvuku a energii, své příznivce, nic není předem dáno, každý si najde svůj nástroj pasující vibračně na jeho aktuální vibrační pole. Nehledejme složitosti a nechme se vést při výběru svými pocity, pocity svého těla, jež je neomylné.

Delší didgeridoo Vám mohou nabídnout hlubší, mocnější, plnější a bohatší zvukové spektrum a zvukově vyrovnaný hudební i terapeutický projev. Nabízí i bohatý svět přefuků, harmonických změn, zvukových textur a hlasových projevů a rytmických ploch. To vše je možné při zachování vynikající hratelnosti a impedance. Vše ovšem záleží na individuální resonanci uživatele s nástrojem, někomu vyhovují didgeridoo basovější, někomu více výšková, někomu více bohatá na alikvotní tony, atd. Nic není dogma, každý si svůj nástroj a svůj osobní zvuk vybere dle svého osobního naladění a potřeb svého těla. Zvuková dutina a tvar didgeridoo je vytvářen tak, aby hráči mohli nacházet nové obzory a techniky hry na tento úžasný nástroj. Tyto didgeridoo a jejich zvukové možnosti doufám, že osloví řadu hráčů, kteří již nejsou spokojeni s klasickým tvarem, délkami a zvukovým projevem svých didgeridoo.

V staroseverské mytologii byl muž stvořen z jasanu a žena z jilmu (olše). Jasan je strom mágů, dává moc, smělé ideje, je stromem posvátným. Je stromem spojujícím tvořivé mužské sluneční paprsky s plodnými, přijímajícími vodami života, spojuje světlo a tmu. Povzbuzuje sílu imaginace, probouzí dychtivost po činech, působí především v obrazech a barvách. Duch jasanu pomáhá spojovat mezi světem vnitřním a světem vnějším.

Jasan je císařem stromů, dub je králem lesa. Spojuje nejlepší kvality nejrůznějších druhů tuzemských stromů-je měkký a přesto tvrdý, rychlý a přitom vytrvalý, štíhlý a přesto silný. Jasanové dřevo patří mezi naše nejtvrdší dřeva. Dřevo je velmi pružné, výborně se opracovává, po vyschnutí velmi ztvrdne a zvuková kvalita patří k nejlepším z tuzemských dřev.

Základem pro kvalitní a bohatý zvuk didgeridoo je tvrdé dřevo. Tvrdé husté dřevo je schopno vytvořit mnohem více vysokých frekvencí, které měkká dřeva bohužel absorbují. Tvrdé dřevo produkuje rovněž mnohem silnější zvukové spektrum, spektrum je mnohem plnější a vyrovnanější. Z našich dřev se eukalyptu přibližuje habr, jasan, buk, dub, akát (třešeň, divoká hrušeň, jabloň, švestka, ořech, jilm). Měkká dřeva (smrk, borovice, jedle, topol, lípa, bříza, vrba, olše aj.) a středně měkká dřeva (kaštan, líska, aj.), nejsou schopna poskytnout zvuk požadovaný náročnými, ale mohou posytnout také terapeutické  vibrace, které mohou člověkovi chybět, nic není černé ani bílé...

„Bůh stvořitel vystřelil šíp na jasan. Z rány vytekla jasanová krev a z ní vznikl člověk.“

Výroba každého nástroje a tedy i didgeridoo je holistický proces. Energie dřeva, energie Kosmu a další energetické vrstvy jsou přítomny v kvantovém mikrokosmu didgeridoo. Výsledný zvuk tak může resonovat s Vaším osobním mikrokosmem a oslovit Vaše Tělo,Ducha i Duši.

Nástroje preferuji z tvrdých dřev - moje oblíbená dřeva jsou jasan, habr, dub, akát, jilm, třešeň. Tradiční přírodní tvary didge budou ponechány především pro amatérskou část, profesionální část bude koncipována s důrazem především na hudební požadavky a estetickou úroveň. Rozdělení bude na orientační kategorie podle tvaru, délky a souboru zvukových a herních možností, jako jsou zpětný tlak, čistota projevu, rezonance, hlasitost, vokály, přefuky, harmonické frekvence, rychlost hry, charakteristika frekvenční obálky.

Povrchové úpravy preferuji osobně takové aby vynikla pouze přírodní krása dřeva. Didgeridoo budou převážně olejované přírodními oleji s konečnou úpravou šelakovou pryskyřicí (tungový olej, lněný olej, teakový olej, pomerančový olej, oleje s vosky aj.), v menší části dle požadavku i voskované (švédský vosk, včelí vosk, voskové tvrdé laky)  a dle požadavku mořené výlučně přírodními materiály. V menším množství a na požadavek budou nástroje lakované akrylátovými laky, alkydovými či jinými laky s atestací zdravotní nezávadnosti. U vybraných kusů nástrojů budou dle požadavku do těla didgeridoo vkládány polodrahokamy, pokud možno vybrané pro energetiku konkrétního hráče, k posílení zejména energetiky nástroje,  ale i jeho estetiky. Alt.další jemné zdobení bude individuální, respektující charakter nástroje a hráče.

Mým záměrem je vyrábět nástroje, ve kterých člověk bude mít v ruce přírodní dřevo, nezatížené chemickými nátěry a mořidly a také nezatížené energetikou maleb a symbolů. Pouze čisté dřevo s vyzařováním energie dřeva a hráče. Myslím si, že nátěry a mořidla na chemické bázi uzavírají našim smyslům přístup k podstatě a přírodní nádheře dřeva a zabraňují možnosti našeho hlubokému vztahu a porozumění dřevu, porozumění nástroji a zvuku. Přírodnímu dřevu je tak umožněno dýchání, přijímání a odevzdávání vody (umí vyrovnávat špičky nasycení vodou při delší hře na didgeridoo). Dřevo tak může s námi vstoupit do rozmanitého kontaktu prostřednictvím našich smyslů čichu, hmatu, chuti, zraku a sluchu.

Výroba delších nástrojů s většími resonátory z masivů a tvarem pro max.zvukové vyjádření  je mnohem pracnější, ale zvuková kvalita didgeridoo vynahradí zvýšenou pracnost. Při výrobě je kladen prvořadě důraz na maximalní možné  zvukové vyjádření použitého dřeva. Preferuji výrobu nástrojů větších délek  s jinými zvukovými možnostmi a bohatým zvukovým spektrem. Jde zejména o typy didgeridoo DREAM, MAGIC a COSMIC.

Vyráběna budou rovněž didgeridoo pro terapeutické použití se specifickými požadavky na zvuk, energetické vyzařování, harmonii, možnosti léčení a samoléčení vibracemi. Terapeutické nástroje budou uvnitř upravovány ručním dlabáním tak, aby byla doílena max.možna terapeutická kvalita zvuku. Tato oblast zvuku je ovšem také velmi široká, bez přesných hranic, závisící jak nástroji, na osobnostním vyzařování hráče, tak pro koho je zvuk určen. Vyráběna jsou v max.míře ručně s min.použitím strojních prostředků, a v dané chvíli mě dosažitelného naladění se na harmonii mezi vnitřním i vnějším světem. Tato didgeridoo se zvukově liší od požadavků didgeridoo pro hudební koncerty.

Pro hudební experimentátory budou výhledově vyráběna také dlouhá rozkládací didgeridoo s možností výměnných různých profilů rezonátoru ( sada s vícero hudebními možnostmi).

Sběr, výběr  a nákup dřeva respektuje poznatky našich předků, jako je sběr dřeva ve vegetačním klidu při měsíční fázi novoluní, správný výběr dřeva, klid dřeva, trvanlivost, pomalé vzdušné venkovní sušení a jiné. V žádném případě nejsou používána dřeva uměle sušená v sušárnách, jež dřevo výrazně znehodnocují jak materiálově, tak zvukově.

Těším se na Vaši přízeň a věřím, že mé nástroje Vám přinesou mnoho radosti a prožitků při hledání Vašeho zvuku.

Svět je Zvuk, My jsme Zvuk

Děkuji za Vaši přízeň a těším se na shledání

Jarek

Novinky

stránka 1 z 8  Následující strana Poslední strana
Muzikoterapeutické relaxace a koncerty, léčebné koncerty(26.08. 2012)

++ V TOMTO SLOUPCI JSOU  AKCE PRO VEŘEJNOST ++


I.) Muzikoterapeutické Relaxace

Léčivá intuitivní hudba na léčivé hudební nástroje . Zazní didgeridoo, velké gongy, tibetské a křišťálové mísy, zvonky, salašnická fujara, kalimby, shruti box, djembe, šamanské bubny, brumle, zvonkohry, SunDrum, ústní harfa, kantele, dešťové hole aj. S sebou si vzít prosím dobrou karimatku a spacák. Relaxace trvá 2-2,5 h. V případě zájmu uspořádání ve vašm místě, centru.. volejte 775302166

II.) Relaxace a Léčení  Zvukem - GONGs HARMONY, RELAX HARMONY, Léčení v pyramidě

Přijďte si prožít Léčivé Zvuky a vibrace s velkými Gongy, tibetskými mísami, monochordem a dalšími nástroji.... Zaměření je především na cílené léčení fyzického a energetických těl, na obnovení Rytmů Vesmírného Stromu Zivota v nás. Na léčebné relaxace Vás srdečně zve Jaroslav Galáš. Karimatka, spacák, délka  cca 2 h. V případě zájmu uspořádání ve vašm místě, centru.. volejte 775302166

V současné době jsou akce ( kromě výrobních dílen) pro veřejnost pozastaveny

Ručně vyráběné nástroje:

www.samanske-bubny.cz

www.lecive-zvonkohry.cz

www. leceni-zvukem.webnode.cz

Muzikoterapie, Relax Harmony, Bubnování

pozastaveno

Pepova bouda Filipovice - odkaz na www.sebeleceni.eu

Pepovka I.turnus 27.-31.7.2016

Pepovka II.turnus 24.-28.8.2016


TOUR MYSTIC 2015 s Jumping Drums, viz www.jumpingdrums.cz

Bruntál, Bystřice pod Pernštejnem, Plzeň, Olomouc

Výroba šamanských bubnů 2018:

viz www.samanske-bubny.cz

výrobní dílny - reservujte si  prosím termíny dílen včas

Relaxace a léčení s velkými gongy, tibetskými mísami, monochordem..

RELAX HARMONY, GONGs HARMONY- JG

Charitativní koncerty

Akustické koncerty


Tvořivé dílny, semináře, festivaly


Napsali o nás

časopis o hudbě a hudebních nástrojích,distributor hudeb.nástrojů Music Center Praha, list 1, list 2

www.leceni-zvukem.cz

obchod s léčivými hudebními nástroji pro muzikoterapii, zvukovou terapii a samoléčení zvukemVrytmuHraní, prožitkový tanec(24.08. 2012)

VRYTMUHRANÍ -VRYTMU TEPU SRDCE A CELÉHO VESMÍRU

Zveme Vás na prožitkové hudební hry s přírodními hudebními nástroji.
Čeká nás společné bubnování na africké bubny, budeme hrát na tibetské mísy, chřestidla, zvonečky, koncovky aj. Poznáme zvuky tradičních hudebních nástrojů původních přírodních kultur, australské didgeridoo, ústní harfu, kalimby, salašnické fujarky, zvonkohry, brumle a další nástroje. Těší se na Vás Jaroslav Galáš a Lucie Čapková

Tanec a realaxace na Sluňákově

Zveme Vás na  intuitivní tanec s orientálními prvky, šamanský tanec 4 živlů a tanec africký. Na závěr relaxace pomocí etnických hudebních nástrojů. Provázet Vás bude Lucie Čapková.

Místo: Horka nad Moravou, Centrum ekolog.aktivit Sluňákov, každá středa 16.00-17.30 a 18.00-19.30

Plakátek-Tanec na Sluňákově

Místo: Olomouc, ve spolupráci s Centrem pohybu - http://www.centrumpohybuol.cz, ul.Farského - Husův sbor, pro dospělé 18-99 let, 4. října, čtvrtek 13.00-15.00

Místo: Olomouc, ve spolupráci s Centrem pohybu - http://www.centrumpohybuol.cz, ul.Farského - Husův sbor, pro maminky s dětmi, 11. října, čtvrtek 13.00-15.00

plakátek dospělí, plakátek maminky s dětmi

Společnost pro přirozenou hudbu-akce(14.08. 2012)

Sřetnutí přítel přirozené hudby, Banská Bystrica 22.2.-24.4.2013, plakátek

Podzimní setkání SPPH, Źítková-Lokov, 27.9.-30.90.2012

plakátek, program, společnost pro přirozenou hudbu

fotky SPPH

20.11.2012-Čarovný svět zvuku-klub Maják Bojkovice, SPPH, video záznam

stránka 1 z 8  Následující strana Poslední strana